Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Reportáž ČT 24 - odvysílanou dne   najdete odkazu: 

www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/200445-krizova-centra-na-vysocine-pomahaji-detem-v-nouzi-uspesne-uz-rok/

 

aktualizováno 21. 10. 2012 14:42

 

Nová Ves u Chotěboře - Krizová centra pro děti v nouzi fungují na Vysočině už rok a osvědčila se. Jen v Dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře tam našlo azyl třináct dětí. Polovina z nich se pak vrátila do rodin po vyřešení krizové situace. Ostatní děti zůstaly dobrovolně v dětském domově.

 

Krizová centra pro děti
Krizová centra pro děti

 

Čtrnáctiletá Denisa přišla do centra sama a dobrovolně. Situaci doma nezvládala. I přesto, že rodiče byli nezaměstnaní, starala se o domácnost a sourozence místo nich. "Mně tam vadil ten alkohol, že byli často opilí a musela jsem dělat za rodiče povinnosti," prohlásila dívka. Mezi dětmi v dětském domově se cítí dobře, našla si kamarády, zlepšila se ve škole a domů se už vrátit nechce.

 

"Máme tu 32 dětí, z toho pět je na krizových lůžkách – jsou to děti od 3 do 19 let," podotkla vychovatelka Pavla Teznerová. Na Vysočině jsou krizová lůžka ve všech dětských domovech. Nejvyužívanější jsou ale právě v Nové Vsi. Nejvíc je vyhledávají děti od 12 do 15 let.

 

Krizová centra pro děti
Krizová centra pro děti

 

Nejčastějším důvodem, proč jsou děti umístěny do krizového centra, je jejich týrání, domácí násilí mezi rodiči, nevhodné bydlení nebo zanedbání péče. Může ale jít i o nemoc rodičů a nebo jejich nástup do výkonu trestu.

 

 

Problém ovšem nastává s financováním krizových lůžek a nadměrnou administrativou. Peníze na dítě od státu domovy dostávají zpětně. "Rodiče mají taky stanovený příspěvek, který by měli platit, ale většinou je realita jiná," poznamenala sociální pracovnice Zuzana Kalvodová. Krizová lůžka slouží dětem do 18 let nonstop.

 

přehrát video
Reportáž Blanky Poulové

 

Kontakt na autora reportáže:Blanka.Poulova@ceskatelevize.cz
 

 

 

 

 

 

 

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422