Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Firma Aco Industries pomůže dětem z dětského domova

Přibyslav – Nový a lepší start do života, práci, bydlení a veškerou další podporu chce dát dětem z dětských domovů přibyslavská společnost Aco Industries v rámci svého a na Havlíčkobrodsku ojedinělého sociálního projektu Šance, který by měl naplno odstartovat letos na podzim.

7.4.2016
SDÍLEJ:
Hlavními organizátorkami netradičního sociálního projektu firmy jsou Hana Ondráčková (vlevo) a Miroslava Procházková.

Hlavními organizátorkami netradičního sociálního projektu firmy jsou Hana Ondráčková (vlevo) a Miroslava Procházková.Autor: Deník/Štěpánka Saadouni

„Aco Industries začalo před lety spolupracovat s Dětským domovem v Humpolci. Loni jsme se rozhodli naši podporu a pomoc rozšířit na nejtěžší fázi života dospívajících, kteří dětský domov opouštějí, a proto vznikl projekt Šance do života. Je pravdou, že nás k tomu motivovaly i osobní zkušenosti jednoho z našich zaměstnanců, který dětským domovem prošel a ví, jak je těžké postavit se na vlastní nohy," informovala hlavní organizátorka projektu Hana Ondráčková.

Ve spolupráci s městem Přibyslav se Aco rozhodlo nechat zrekonstruovat a částečně zařídit městský byt. Na opravě se podílí částečně Aco Industries, Rekostav Polná a město Přibyslav. Základní zařízení bytu přijde asi na šedesát tisíc korun. „Rekonstrukce bytu bude ukončena v květnu, první tři účastníky projektu chceme v novém domově přivítat v červnu nebo v červenci," upřesnila Ondráčková s tím, že pomoc obyvatelům dětských domovů bude směřována do tří oblastí, které zaručují a zvyšují šanci na spokojený život, a sice bydlení, práce a dobré zázemí.

„Bydlení samozřejmě nedostanou obyvatelé dětských domovů zadarmo. Budou si na něj z vlastních peněz přispívat. Budou se učit v bytě žít, hospodařit, starat se o sebe. Nabídka bydlení bude podmíněna získáním a udržením pracovního poměru v Aco," zdůraznila Ondráčková.

Podle další spoluautorky projektu Miroslavy Procházkové bude personální oddělení firmy Aco připraveno v rámci projektu nabídnout uchazečům pracovní pozice odpovídající kvalifikaci a předpokladům daného zájemce.

„Cílem je, aby děti z dětského domova získaly peníze na zajištění bydlení, upevnily si pracovní návyky a zvládly nároky na práci," konstatovala Procházková. V tomto směru využije Aco pomoc dobrovolníků, zkušených pracovníků, kteří poradí a pomohou dětem z dětského domova coby mentoři nejen v pracovním procesu, ale také v některých složitých životních situacích. Kromě toho chce Aco také poradit dětem, jak hospodařit, jak se o sebe starat a orientovat se v mezilidských vztazích.

V současné době probíhá rekonstrukce městského bytu.

„Zástupci firmy Aco navštěvují dětské domovy, prezentují svůj projekt a hledají vhodné uchazeče, kteří by měli zájem do něj vstoupit. Pozitivní ohlasy máme z Humpolce, Nové Vsi u Chotěboře, Senožat a Náměště nad oslavou," informovala Procházková. Jak dodala, jsou si organizátoři vědomi i toho, že ne vždy bude projekt úspěšný. „Některé děti z dětského domova mají o běžném životě zcela nereálné představy. Proto se nám může stát, že v některých případech projekt neuspěje, takže naším úkolem je mít i varianty řešení co dál s dětmi, které se rozhodnou z projektu vystoupit, nebo nebudou plnit to nač, se s nimi dohodneme. Výběr uchazečů proto nebude jednoduchý. V této chvíli vím o jedné dívce, která by měla o projekt skutečný zájem," podotkla Ondráčková.

„Město projekt podporuje. Byt pro účastníky projektu Šance se nachází v objektu nad služebnou Zdravotnické záchranné služby policie ČR. Byt si Aco od města pronajme, na spolupráci jsme se dohodli. Jsme samozřejmě připraveni i nato, že projekt může mít v některých případech i negativní dopad, ale rádi bychom podali pomocnou ruku lidem, kteří už na startu do života neměli štěstí. Dál bude záležet na nich, jak šanci využijí," konstatoval starosta Martin Kamarád.

 

Autor: Štěpánka Saadouni

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422