Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Běžný chod dětských domovů ovlivnil i občanský zákoník

Nová Ves u Chotěboře – Jediným dětským domovem v okrese Havlíčkův Brod je Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře, jehož ředitelkou je Etela Coufalová.

29.3.2014
SDÍLEJ:
Tak jako v běžné rodině, i děti z dětského domova si každý den musí napsat domácí úkoly.

Tak jako v běžné rodině, i děti z dětského domova si každý den musí napsat domácí úkoly.Autor: Deník/Aneta Slavíková

Ta v dětském domově působí od osmdesátých let a zasloužila se mezi prvními u nás v republice o to, že se tehdejší režim dětských domovů díky zavádění rodinných prvků změnil.

„Když jsem do domova nastoupila, tak jedna výchovná skupina čítala patnáct dětí. Od sebe se rozdělovali sourozenci, mladší a starší, mnohdy i dívky a chlapci. Dříve tu byly pradleny, uklízečky, kuchařky a děti se věnovaly v podstatě jen svým činnostem. Dnes už je dané, že děti v rodinné skupině si vaří a uklízí. Důležitý je také projekt finanční gramotnosti, v rámci něhož dětem vysvětlujeme, jak hospodařit s penězi," nastínila Etela Coufalová.

Ta dále dodala, že další změnu oproti minulosti spatřuje v tom, že děti znají hlavně svá práva, která jsou sice dle jejího názoru na prvním místě, ale neznají povinnosti, které jsou až na druhém místě. „Přitom v životě budou plnit prvně své povinnosti, například budou muset chodit včas do práce a podobně," přemítala ředitelka. Určitě se prý také změnilo prostředí, odkud děti do domova přichází. „Většinou jsou to problémové rodiny, bezdomovci, alkoholici. Přibylo také doopravdy psychicky i fyzicky týraných dětí," doplnila Coufalová.

Problémy dětských domovů vidí ředitelka především v tom, že se velmi často mění zákony a v současné době je prý nejvíce ovlivnil občanský zákoník.

Problémem jsou dle jejích slov také média, jež masivně propagují hlavně pěstounskou péči a dětské domovy ukazují spíše jako „strašáky", což samozřejmě ovlivňuje i smýšlení celé společnosti.

Zahraničí: Více dětí na ulicích

„Myslím si, že u nás jsme měli velmi dobře nastolenou ústavní výchovu. Naše statistiky sice vykazují vysoká čísla dětí v dětských domovech, ale když jsem se kolikrát dotazovala odborníků v zahraničí, tak říkali, že oni sice mají méně dětí s ústavní výchovou, ale zato daleko více dětí na ulicích. U nás je tedy výhoda, že máme děti takto podchycené," vysvětlila Coufalová.

Aneta Slavíková

 

29.3.2014  
 

Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/bezny-chod-detskych-domovu-ovlivnil-i-obcansky-zakonik-20140329.html
Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422