Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Soutěž „Zlaťáci v kuchyni“ - finále

Děti z našeho DD se zapojily do celorepublikové soutěže „Zlaťáci v kuchyni“. Úkolem 3 - členného týmu bylo vytvořit na jídelním talíři lehký studený oběd či večeři. Jednou z podmínek soutěže bylo využití ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin, které obsahuje potravinová pyramida. Porota hodnotila  především celkový nápad, kreativitu, týmovou práci a výsledný vzhled pokrmu.

Náš tým, ve složení Dáša, Mirek a Monika, postoupil do semifinále soutěže .O jejich postupu do národního finále v Praze, rozhodovala v online hlasování veřejnost.

V sobotu 1. června se na pražské Ladronce sešlo 28 týmů z 5 českých regionů odhodlaných ukázat všem svůj kulinářský talent. Týmy žáků základních škol
i dětských domovů se utkaly v národním finále kuchařské show Zdravé Pětky s názvem Zlaťáci v kuchyni. 
V první disciplíně tvořily týmy díla z předem daných druhů ovoce a zeleniny na téma Den dětí, ve druhé měli prostor na přípravu pokrmu z vlastních surovin. Na každou z disciplín měli soutěžící 30 min. Naši soutěžící Dáša, Monika a Lukáš se snažili  obstát ve velké konkurenci co nejlépe. Ikdyž na pomyslné stupně vítězů nevystoupili, byla to velice dobrá zkušenost. Soutěž provázela výborná nálada, děti k úkolům přistoupily s úsměvem a precizností. To se odrazilo i na úrovni jejich výrobků. Porota byla doslova zaskočena, s jakou fantazií, kreativitou a zručností děti pracovaly. Soutěž „Zlatici v kuchyni“ pomáhá dětem najít jejich vlastní talent a nadání a kreativitu, probouzí v dětech zájem o zdravé potraviny a přípravu jednoduchých pokrmů z nich. Je součástí vzdělávacího projektu Učíme se hrou, zaměřeného na zdravý životní styl dětí školního věku.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA :

Noemova archa i kolotoč. Děti stavěly sochy z jídla

Děti zanevřely na zdravou stravu, doma si ji samy nepřipravují. Napravit se to snaží kuchařská show Zlaťáci v kuchyni, do které jsou zapojeny tisíce dětí ze základních škol a dětských domovů. Úkol není snadný: z různých druhů ovoce a zeleniny udělat jedlou sochu. 

PRAHA, 1.6. "Napadlo nás, že jestli existuje způsob, jak děti zkamarádit s ovocem a zeleninou, tak je to hrou a zábavou," vysvětluje organizátorka soutěže Eva Kotrašová. Na začátku děti dostávají stejné suroviny, z nich mají postavit sochu na zadané téma. Platí také pravidlo, že by výsledek měl jedlý. V druhé části soutěže tvoří sochy z vlastních surovin na volné téma. Nejpovedenější dílo vybírá odborná porota. 

V sobotu se konalo na pražské Ladronce finále Zlaťáků, ve kterém se střetly děti z Čech. Ty své výtvory nejprve poslaly na internetové stránky soutěže: "Zájem nás překvapil, sešlo se přes 400 týmů a jejich soch. Třicet finalistů vybrali návštěvníci webu hlasováním," říká Eva Kotrašová. Následovat bude finále moravské a slezské. 

Zadaným tématem byl "Den dětí", na které děti reagovaly po svém. Některé postavily obří kolotoč, jiné cirkus nebo fotbalové hřiště. "Trénoval jsem to dost dlouho, se zbytkem týmu jsem se i scházel, aby jsme byli sehraní. Mamka mě musela naučit strouhat mrkev, jde to dost těžko," popisuje své kulinářské starosti devítiletý Honza Jína z Prahy, který se dvěma spolužáky ve finále vyráběl postavu fotbalisty. 

Porota výtvory nehodnotila jen po estetické stránce. "Zaměřuji se i na to, jestli jsou dětmi vybírané suroviny zdravé a vyvážené," varoval v úvodní řeči mistr kuchař Martin Kudlík, jeden z porotců. Cenily se ale i originální nápady. Velký dojem tak udělaly na porotce dívky z jazykové školy v Karlových Varech. Postavily totiž repliku Noemovy archy se zvířaty, která jsou v současné době na pokraji vyhynutí. Nakonec si odnesly celkové druhé místo. 

Pohár pro vítěze v kategorii základních škol putoval na ZŠ Ohradní, mezi dětskými domovy byla nejlepší trojice chlapců ze Solenice. "Turnaj se povedl, další nás teprve čekají. V plánu je i velká soutěž ve zpěvu a malování," prozradila Petra Režná z Nadačního fondu Albert. 

Více informací najdete na www.zlataci.cz

 

 

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422