Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Oslavy 65. výročí dětského domova

Když emigrant Rudolf Čapek, přítel prezidenta Edvarda Beneše, zakládal v roce 1952 dětský domov na zámku v Nové Vsi u Chotěboře, jistě by si nepomyslel, že zařízení oslaví 65. výročí. Ale je tomu tak a oslavy to byly velkolepé.

Slavnostní akce odstartovala v sobotu 24. června soutěžním dopolednem v netradičních sportovních disciplínách, kde si mohly děti vyzkoušet své dovednosti například v chůzi na chůdách, při běhu v potápěčských brýlích a ploutvích, nebo překonáním provázkového bludiště. Za své výkony byli soutěžící odměněni drobnými dárky a plyšákem.

Během celého dne byly rovněž zpřístupněny prostory zámku, návštěvníci mohli využít dvou komentovaných prohlídek a nahlédnout tak do běžného života dětí v zařízení. V zámecké hale a chodbách byla nainstalována výstava fotografií našeho zaměstnance strejdy Radka Dvořáka, bylo možné si prohlédnout domovské kroniky a prostřednictvím informačních panelů se seznámit s historií domova samotného i se stručnými dějinami obce Nová Ves.

Hlavní část oslav byla zahájena ve 14 hodin na zámeckém nádvoří, kdy moderátoři celého odpoledne strejda Roman a teta Katka přivítali všechny přátele dětského domova a milé hosty, jakými byli například pan RNDr.Kamil Ubr, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina, starosta Nové Vsi pan Ing. Miloš Uchytil a delegace přátel z německého města Lohmu. Přítomné pozdravila i ředitelka dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře paní Bc. Etela Coufalová, která nastoupila do funkce v roce 1996 a zasloužila se o velké změny v systému náhradní výchovy dětí. Původní internátní typ dětského domova se ji podařilo úspěšně přebudovat na domov s rodinnými buňkami a mimo jiné stála u zrodu Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v roce 2011.

Po úvodních projevech si mohli diváci užít opravdu pestrý kulturní program, kde své dovednosti předvedly i mažoretky Junior Chotěboř. Na jejich soutěži s názvem Juniorská hůlka kluci a holky z dětského domova již po třetí pomáhaly s organizací a jako každý rok za svou pomoc obdrželi od soutěžících týmů krásné dary.

Dále se divákům představila taneční skupina Taokra nebo havlíčkobrodské kapely Memento Mori, Chasing Christy a Highstreet Hooligans. Tyto muzikanty kromě lásky k hudbě spojuje především společná iniciativa Show Your Help, která v současné době jako svůj hlavní projekt podporuje Dětský domov Nová ves u Chotěboře. I přes žánrovou rozdílnost, která sahá od hardcoru, přes hip hop až po punkrock spolu kapely často spolupracují, a i tentokrát se rozhodly spojit síly a připravily si speciální akustický koncert.

Stovky návštěvníků pobavil i kouzelník Stanislav Jílek, nebo Jojaři z DDM SVČ Junior Chotěboř. O skvělý adrenalinový zážitek se postarali motocykloví kaskadéři Mirek „Sporťák“ Frey a Adam „Special“ Peschl. Ti na svých strojích při akrobacii naprosto potírali fyzikální zákony. Za jejich návštěvu vděčíme panu Pavlovi Kuberovi, který se rovněž zasadil o finanční dar pro dětský domov. Krev v žilách divákům jistě tuhla i při ukázce zásahu integrovaného záchranného systému, kdy záchranáři simulovali vyproštění zraněného z vraku automobilu, ale hlavně při skvělé fakír show Ondry Haška.

Přítomní se mohli rovněž seznámit s činností box clubu Chotěboř pod vedením Tomáše Součka a karatistů z Junioru v čele s panem Rudolfem Forštem.

K dispozici bylo návštěvníkům bohaté občerstvení a několik doprovodných akcí. Psovodi policie ČR, koutek s air-soft zbraněmi nebo historickým šermem. V tanci a zpěvu vynikly i děti z dětského domova. Zpěváci Pepa, Markéta a Kristián nebo děvčata z taneční skupiny No comment pod vedením Ondry Haška a Kristiny Matějové z neziskové organizace Fantazáci, kteří se našim dětem věnují ve svém volném čase. Fantazáci nám rovněž pomáhali s přípravou celé akce, zajistili ozvučení, podium a spoustu úžasných čísel programu, jako například Keltskou nebo Jackson show.

Hlavní hvězdou večera byl zpěvák a finalista soutěže X – faktor roku 2014 Matěj Vávra. Hudebník spolupracuje mimo jiné s Darou Rolins, Monikou Bagárovou nebo Celeste Buckhingham, která se bohužel z pracovních důvodů nemohla na naši akci dostavit. Matěj nám to však plně vynahradil a svým zpěvem a hrou na kytaru si získal celé publikum.

Závěr celé akce patřil opět Ondrovi, jeho dokonalé ohňové show a velkolepému ohňostroji pana Zdeňka Kaliny. Velký dík patří také panu Lukáši Mrklasovi, který celé dění zaznamenával na kameru a fotografie.

Pětašedesátka je pořádný kus života, během něj se v našem domově vystřídalo spousta dětí a zaměstnanců. Spolupracuje s ním velké množství dobrovolníků a sponzorů. A všem těmto našim přátelům, úžasným účinkujícím, štědrým dárcům a organizátorům patří náš obrovský a upřímný dík.

 

  

 

 

                 

                

                     

                     

                     

   

                     

                     

                     

                     

                     

 

                       

 

 

 

 

 

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422