Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Vodácké putování Hron 2016

 

Ve dnech 17.7.2016 až 23.72016 se uskutečnilo již čtvrté vodácké putování dětí Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře. Po Sázavě, Vltavě a Berounce tentokráte děti společně se svými vychovateli vyrazily poprvé do zahraničí a to na Slovensko. Cílem jejich putování se stala stále vyhledávanější řeka Hron. Po dlouhé cestě vlakem se děti utábořily ve vodáckém kempu Nemecká, kde na ně již čekala pozemní jednotka, která převážela veškeré tábornické vybavení a proviant.

Následující den již začalo samotné splouvání řeky. Vzhledem k tomu, že předchozí dny v oblasti vydatně pršelo, byla sjízdnost řeky na optimální úrovni, která vydržela až do konce putování. O počasí jde také říci, že vodáckému putování maximálně přálo. Většinou svítilo sluníčko a v noci tábořiště osvětloval Měsíc, který se nacházel v období kolem úplňku. Děti splouvaly Hron pod vedením zkušených vodáckých profesionálních instruktorů Michala Hromka a Radka Pivničky z firmy Inge outdoor . Většina dětí nebyla na vodě poprvé, takže již věděla, co splouvání řeky obnáší. Tři nováčci se velice rychle seznámili se základy ovládání lodě a na konci splouvání byli naprosto rovnocennými partnery ostatních.

Každý den splouvání měl podobný režim. Děti měly rozdělené služby. Po budíčku nachystala služba dne snídani a vodáci se připravily ke splouvání. Každý den na ně čekal zhruba dvacetikilometrový úsek. Plavba byla zpestřena různými vodáckými hrami, které pro děti připravili vodáčtí instruktoři a vychovatelé. Zároveň byly děti také seznamovány s místními zajímavostmi a historií regionu. Po příjezdu do dalšího tábořiště si děti sami postavily stany a usušily vodácké věci, služba přípravila večeři. Většina pokrmů se vařila na ohni v kotlíku. Již nepsanou tradicí našich vodáckých putování je i příprava kuřat v Setonově hrnci. Tento způsob úpravy kuřat v zemi ( indiánský recept) je u dětí ve velké oblibě. Takto proběhlo pět dní splouvání. Na závěr splouvání byly pokřtěni nováčci na pravověrné vodáky. Posledním tábořištěm bylo Šášovské Podhradie. Večer proběhl závěrečný táborák s opékáním špekáčků. Druhý den již následoval návrat zpět do DD.

Děti během putování urazily téměř sto kilometrů na vodě, upevnily si zásady kempovaní, vaření na ohni, poznaly nové tábornické dovednosti a vědomosti, byly seznámeny se základy ekologie. Všechny se již těší, pokud to bude jenom trochu možné, na příští rok, kdyby si vodácké putování na jiné řece mohly zopakovat. Na závěr patří velké poděkování patronu DD Matěji Vydrovi, bez jehož finanční pomoci by se tato vodácká putování jen těžko uskutečnila.

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422