Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Noc na hradě

Bylo slunečné odpoledne 27. 9. 2016 a my jsme společně s dětmi, vychovateli a tetou ředitelkou vyrazili na výlet na hrad nedalekého  města Ledeč nad Sázavou.

Z DD jsme vyrazili do Ledče auty. Cesta nám rychle utekla. Po příjezdu nás přivítal kastelán zdejšího hradu pan Luděk Šima. Děti si vybalily spacáky, karimatky a odebraly se ubytovat. Po krátké chvíli jsme opustili hrad a vyrazili na krátkou prohlídku města. Bylo již domluvené, že po prohlídce města navštívíme našeho strejdu, který si pro nás připravil příjemné posezení. Děti si upekly hamburgery, hranolky a k tomu si připravily i čerstvou zeleninu. Nechyběl i pitný režim. Když jsme měli bříška plná vyrazili jsme pěšky na zdejší hrad přespat. Na oblohu se vyhoupl měsíc v úplňku a neuvěřitelně osvětloval věž hradu. Cesta nám rychle uběhla a po chvíli jsme již stáli před branou zdejšího hradu. Čekali jsme na vílu Šárku, ale k naší škodě víla nedorazila. Všichni spali jako zabití až do rána.

Ráno jsme se probudili, vyčistili zoubky, upravili se a společně jsme odešli na snídani, která byla domluvena v krásné restauraci ,,Adélka“ v centru Ledče nad Sázavou. Po dobré snídani jsme odešli zpátky na hrad, kde nás čekal bohatý program.

Na naše děti již čekala příjemná průvodkyně, která nás seznámila se zdejším hradem. Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Tento složitý komplex hradu se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou. Na hradě se natočila řada filmů a pohádek (Kletba bratří Grimmů, Historie židů, Faust, Bonbony, Micimutr, Královská aféra, Šťastný smolař, Wilsonov, Tordenskiold, Anděl páně 2.

Děti navštívily okruh dětský. Zaměření tohoto okruhu je především na děti a rodiče. Navštívili jsme zde největší výstavu plyšových medvídků v České republice. Jako součást hry "Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy", která propojuje výstavní expozice ve Vlašimi, Zruči nad Sázavou, Trhovém Štěpánově, Ledči nad Sázavou a Světlé nad Sázavou. Ve sklepeních děti nahlédly do nefalšovaného pekla a zbrojnice rytířů. Podnikly i výstup na hradní věž, z které jsou úchvatné výhledy na město a krajinu protknutou řekou Sázavou. Závěr prohlídky byl v  jižním parkánu s idilickými pohledy na řeku Sázavu.

Prohlídka končí a my společně s dětmi odcházíme na oběd. Po obědě odjíždíme na Sluneční zátoku, kde v letech 19251945 v těchto místech tábořil nejstarší český skautský oddíl Pražská Dvojka, který vedl známý spisovatel - Jestřáb.

Čas rychle utíká a my pomalu odjíždíme z tohoto krásného místa řeky Sázavy.

Tímto chceme moc a moc poděkovat kastelánovi hradu Ledeč nad Sázavou Luďku Šimovi, který nám umožnil na tomto krásném hradě společně s dětmi přespat.

Za vše moc děkují děti a zaměstnanci z Dětského domova Nová Ves u Chotěboře a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Roman Vávra - vychovatel

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422