Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře Dětský domov, Nová Ves u Chotěboře

Masopustní období

Tak jako i v jiných obcích i v Nové Vsi se sobota 6. února nesla ve znamení masopustu. Děti, které neodjely domů na jarní prázdniny, měly možnost seznámit se s touto tradicí. Mnohé byly svědky masopustního veselí poprvé, jiní ho již zažily dříve.

Je pravdou, že se tento zvyk již nedrží tak jako tomu bylo v minulosti, ale i tak se děti seznámily s touto tradicí. K vyhledání informací a její historie sloužil zejména intrrnet. Děti se dozvěděly, že začíná svátkem Tří králů a vrcholí masopustním pondělím a úterým, čtyřicet dní před velikonočními svátky. Byla to doba, kdy se naši předkové veselili a hodovali, pořádali zabíjačky, dojídali vše mastné a tučné.

Tradičně masopust spadá do období zimy, kdy tučnější stravu potřebujeme a nemáme problém ji strávit. Naši předci ale nikdy po masopustu nevynechali ještě mnohem důležitější období pro své zdraví a to 40-ti denní půst, který se držel až do Velikonoc. Bylo to také období, kdy se zásoby ze zimy již tenčili a proto se jídlem přirozeně šetřilo. Nejdřív se tedy v zimě hodovalo a pak se na jaře 40 dní postilo = maso půst. Půst od masa, všeho tučného, těžkého.

Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.

Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.

Děti strávily dopoledne v doprovodu maškarního průvodu, seznámily se s tradičními maskami, na vlastní kůži zažily , když je „Strakatí“ pomalovali.

Napsali o nás
Rychlý kontakt
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
telefon: 569 621 522
fax: 569 626 422